Βόλεϊ: Κλείδωσε τη δεύτερη θέση

Τη δεύτερη θέση εξασφάλισε η Ομόνοια μετά τη νίκη της με 3-1 επί του Άργη Καλαμάτας, το Σάββατο 3 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο του Παπαχαραλαμπείου Σταδίου. Η Ομόνοια χρειάζεται τώρα καθαρή νίκη με τον Πυργέα εντός έδρας στις 17 Μαρτίου, νίκη επί του ουραγού ΖΑΟ στη Ζάκυνθο την τελευταία αγωνιστική αλλά και απώλεια βαθμού του Πυργέα στην Καλαμάτα, για να πάρει την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο στην Α’ κατηγορία. Κακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την Ομόνοια. Σε ένα παιχνίδι που θα κρινόταν η δεύτερη θέση οι παίκτες του Βασίλη Μανθάτη ξεκίνησαν αγχωμένοι, έχοντας μέτριες υποδοχές και με πολλά λάθη στην επίθεση. Ο Άργης με τους Κόλλια και Τσολάκο έβρισκε λύσεις στην επίθεση, μετά τα μισά του σετ άνοιξε τη διαφορά και τελικά το πήρε με 18-25. Μεταμορφωμένη η Ομόνοια στο δεύτερο σετ βελτίωσε την πρώτη της μπάλα, ο Νικολάου που μπήκε αλλαγή έκανε καλό μοίρασμα στην επίθεση για ένα ακόμα παιχνίδι και το παιχνίδι άλλαξε τελείως μορφή. Η ομάδα της Ναυπάκτου πήρε προβάδισμα εξαρχής, διευρύνοντάς το σταδιακά ως το τελικό 25-19. Με ανεβασμένη ψυχολογία και απελευθερωμένοι από το αρχικό άγχος οι παίκτες του Βασίλη Μανθάτη έκαναν καλό παιχνίδι στο τρίτο σετ, με εντυπωσιακές επιθέσεις και καλές άμυνες, ξέφυγαν με δέκα πόντους διαφορά στο 18-8, δίνοντας έτσι την ευκαιρία να χρησιμοποιηθούν και τρεις παίδες (Παύλου, Φαφουτάκης και Κόκκαλης) στο υπόλοιπο του σετ, το οποίο και κέρδισαν με 25-14. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι από τη αρχή βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με τους κεντρικούς Παντελίδη, Αναγνωστόππουλο και Μαθιουδάκη να τελειώνουν πολλές επιθέσεις και τους Ρούμπα, Σχίζα, Γραββάνη από τα άκρα να είναι ασταμάτητοι. Το τελικό 25-18 έδωσε τη νίκη με 3-1 στην Ομόνοια, ίδιο σκορ με αυτό του παιχνιδιού στην Καλαμάτα, εξασφαλίζοντας τη δεύτερη θέση για την ομάδα της Ναυπάκτου, που θέλει συνδυασμό αποτελεσμάτων για να τερματίσει ακόμη και στην πρώτη θέση. Τα σετ: 18-25, 25-19, 25-14, 25-18 Ομόνοια Ναυπάκτου (Βασίλης Μανθάτης): Παύλου, Γραββάνης, Ρούμπας, Κόκκαλης, Σχίζας, Νικολάου, Μαθιουδάκης, Παντελίδης, Τσακανίκας, Φαφουτάκης, Τσούσης, Αναγνωστόπουλος.   Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο 17 Μαρτίου στις 18.00 στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο με τον Πυργέα, καθώς προηγείται ρεπό. ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ Διπλή αγωνιστική έχουν αυτό το Σαββατοκύριακο οι παίδες. Το Σάββατο θα παίξουν στη Ναύπακτο με τον Θησέα Πάτρας ενώ την Κυριακή θα παίξουν στην Πάτρα με την Ολυμπιάδα.